Jak dbać o ogród przez cały rok?

Jak dbać o ogród przez cały rok?

Ogród może być ozdobą domu przez cały rok, wystarczy po prostu o niego odpowiednio dbać. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja nie jest taka sama podczas każdej pory roku. Co innego należy robić z ogrodem podczas zimy, a inaczej się o niego dba, gdy jest wiosna, lato czy nawet jesień. Jednak takie wysiłki przynoszą naprawdę zadowalające efekty w postaci pięknego, zadbanego ogrodu, który dobrze wygląda przez cały rok? Jeżeli chcesz posiadać ogród, albo już go posiadasz jednak nie potrafisz o niego dbać, to znajdziesz tutaj podstawowe informacje dotyczące tego, co robić podczas poszczególnych pór roku, aby ogród wyglądał pięknie!

 

Jak dbać o ogród zimą?

ogródW trakcie zimy, gdy temperatury nie są zbyt sprzyjające, jest czas, aby zaplanować wszystko, co będzie się z ogrodem robić. To wtedy jest doskonały moment na to, aby zastanowić się, które rośliny chcemy posadzić w ogrodzie. Oczywiście zima to nie tylko czas planowania. Mrozy i śnieg są bardzo niebezpieczne dla roślin, które należy jak najlepiej chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli więc masz w swoim ogrodzie rośliny ozdobne, to w przypadku opadów śniegu, warto jest go z tych roślin zgarniać. Dobrym pomysłem jest także obwiązanie roślin sznurkiem tak, aby intensywny wiatr nie zniekształcał ich.

Wiosna w ogrodzie

Gdy już nadchodzi wiosna w ogrodzie, to w końcu można zacząć działać nad jego upiększeniem. To jest ten moment, w którym warto jest najpierw z umiarem zastosować nieco nawozu, aby następnie możliwe było zasadzenie w dobrej ziemi zarówno kwiatów, jak też i warzyw, jeżeli posiadasz w ogrodzie warzywniak. To właśnie na wiosnę przypada czas pierwszych, wiosennych siewów, podczas których można już zasiewać rośliny, które są nieco bardziej odporne na chłód i różne warunki pogodowe, jakie mogą zdarzyć się w trakcie takich miesięcy, jak marzec, kwiecień czy nawet maj.

Jak dbać ogród w trakcie lata?

W ciągu lata przede wszystkim należy kontynuować to, co zaczęło się robić wiosną. Niemniej jednak w ciągu lata przede wszystkim należy pamiętać o podlewaniu roślin. Niekiedy zdarza się przecież czas, kiedy przez wiele dni, a nawet tygodni nie pada deszcz, a taki stan rzeczy może doprowadzić do wymierania roślin. Dodatkowo podczas trwania lata należy kosić trawę tak, by była dobrze zadbana i wypielęgnowana. Jeżeli chodzi o rośliny, to oprócz podlewania, warto je także nawozić, dzięki czemu będą w stanie lepiej znosić upały i nieprzyjazny klimat.

podlewanie roślin

Jesienne dbanie o ogród

W trakcie jesieni należy przygotować ogród do zimy. Warto w tym czasie usunąć pędy roślin, których się już nie chce mieć w ogrodzie, a także wyciąć te rośliny, które z jakiegoś powodu zostały porażone różnymi chorobami. Jesień jest też czasem, kiedy należy chwycić za grabie i regularnie zgrabiać spadające liście, które leżą na trawniku lub roślinach. Oprócz tego, w tkacie jesieni można sadzić mnóstwo roślin – ozdobnych, jak też i owocowych. Jest to też najlepszy czas na sadzenie roślin cebulowych i takich, które mają goły korzeń.


Jeśli marzysz o swoim własnym ogrodzie lub chcesz wprowadzić zmiany w obecnym, zajrzyj na stronę pracowni projektowej, w której architekt zrealizuje dla Ciebie ogród marzeń z uwzględnieniem Twoich wymagań i potrzeb.

Comments are closed.