Jak dbać o ogród przez cały rok?

Jak dbać o ogród przez cały rok?

Ogród może być ozdobą domu przez cały rok, wystarczy po prostu o niego odpowiednio dbać. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja nie jest taka sama podczas każdej pory roku. Co innego należy robić z ogrodem podczas zimy, a inaczej się o niego dba, gdy jest wiosna, lato czy nawet jesień. Jednak takie wysiłki przynoszą naprawdę zadowalające efekty w postaci pięknego, zadbanego ogrodu, który dobrze wygląda przez cały rok.

Jeżeli chcesz posiadać ogród, albo już go posiadasz, jednak nie potrafisz o niego dbać, to znajdziesz tutaj podstawowe informacje dotyczące tego, co robić podczas poszczególnych pór roku, aby ogród wyglądał pięknie!

Jak dbać o ogród zimą?

ogródW trakcie zimy, gdy temperatury nie są zbyt sprzyjające, jest czas, aby zaplanować wszystko, co będzie się z ogrodem robić. To wtedy jest doskonały moment na to, aby zastanowić się, które rośliny chcemy posadzić w ogrodzie.

Oczywiście zima to nie tylko czas planowania. Mrozy i śnieg są bardzo niebezpieczne dla roślin, które należy jak najlepiej chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli więc masz w swoim ogrodzie rośliny ozdobne, to w przypadku opadów śniegu, warto jest go z tych roślin zgarniać. Dobrym pomysłem jest także obwiązanie roślin sznurkiem tak, aby intensywny wiatr nie zniekształcał ich.

Wiosna w ogrodzie

Gdy już nadchodzi wiosna w ogrodzie, to w końcu można zacząć działać nad jego upiększeniem. To jest ten moment, w którym warto jest najpierw z umiarem zastosować nieco nawozu, aby następnie możliwe było zasadzenie w dobrej ziemi zarówno kwiatów, jak też i warzyw, jeżeli posiadasz w ogrodzie warzywniak. To właśnie na wiosnę przypada czas pierwszych, wiosennych siewów, podczas których można już zasiewać rośliny, które są nieco bardziej odporne na chłód i różne warunki pogodowe, jakie mogą zdarzyć się w trakcie takich miesięcy, jak marzec, kwiecień czy nawet maj.

Jak dbać ogród w trakcie lata?

W ciągu lata przede wszystkim należy kontynuować to, co zaczęło się robić wiosną. Niemniej jednak w ciągu lata przede wszystkim należy pamiętać o podlewaniu roślin. Niekiedy zdarza się przecież czas, kiedy przez wiele dni, a nawet tygodni nie pada deszcz, a taki stan rzeczy może doprowadzić do wymierania roślin. Jeśli mamy duży ogród, warto zastanowić się nad systemami nawadniającymi, które automatycznie podleją ogród.

Dodatkowo podczas trwania lata należy kosić trawę tak, by była dobrze zadbana i wypielęgnowana. Jeżeli chodzi o rośliny, to oprócz podlewania, warto je także nawozić, dzięki czemu będą w stanie lepiej znosić upały i nieprzyjazny klimat.

podlewanie roślin

Jesienne dbanie o ogród

W trakcie jesieni należy przygotować ogród do zimy. Warto w tym czasie usunąć pędy roślin, których się już nie chce mieć w ogrodzie, a także wyciąć te rośliny, które z jakiegoś powodu zostały porażone różnymi chorobami.

Jesień jest też czasem, kiedy należy chwycić za grabie i regularnie zgrabiać spadające liście, które leżą na trawniku lub roślinach. Oprócz tego, w tkacie jesieni można sadzić mnóstwo roślin – ozdobnych, jak też i owocowych. Jest to też najlepszy czas na sadzenie roślin cebulowych i takich, które mają goły korzeń.

Comments are closed.