Jak doprowadzić do porządku zaniedbany ogród?

Jak doprowadzić do porządku zaniedbany ogród?

Kiedy kupujemy dom z tzw. rynku wtórnego może okazać się, że dom jest w dobrym stanie, podczas gdy ogród niestety wymaga ogromnego nakładu naszej pracy. Podobnie rzecz miała się w moim domu – zdecydowaliśmy się na jego zakup, bo sama nieruchomość nas zachwyciła, ale ogród pozostawiał wiele do życzenia.

Tuż przy domu, między płotem,  a nieruchomością rosła ogromna ilość zaniedbanych krzaków. Właściciel domu, mówił, ze stara się w taki sposób odgrodzić ogród od ulicy, jednak moim zdaniem był to bardzo słaby sposób. Zaraz po zakupie domu, zajęliśmy się wycinką krzewów, bo one naprawdę odstraszały. Zdecydowałam, że o wiele lepiej będzie w tym miejscu wyglądał drobny płotek. Przecież nie musimy aż tak obsesyjnie odgradzać się od sąsiadów, a płotek wygląda o wiele schludniej i estetycznie.

Chwasty w ogrodzie

Kolejnym trudnym zadaniem, które na mnie czekało było usuwanie chwastów. Teren przydomowy był mocno zapuszczony. Ścieżki z kamieni były mocno zarośnięte, przez co prawie nie było ich widać. Oczywiście taki wygląd mi nie odpowiadał, więc musiałam cały ten teren przekopać. Okazało się że ścieżka wygląda wówczas bardzo ładnie – postanowiłam że założę trawnik i nie będę psuła wyglądu tego miejsca poprzez sadzenie roślin. Tylko przy płocie nasadziłam wysoką trawę dla ozdoby.

zakładanie ogrodów krakówCały ogród po przekopaniu wyglądał dość nieciekawie i wymagał ode mnie dużo pracy. Zakładanie ogrodu nigdy nie jest łatwym zajęciem, dlatego też nie dziwi mnie, że tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm ogrodniczych. Ja jednak wolę pracować samodzielnie i też mam dość zdrowia i umiejętności, aby to zrobić.

Gdyby jednak nie to, że był to mój kolejny w życiu ogród to prawdopodobnie zdecydowałabym się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Skorzystałam natomiast z pomocy profesjonalistów przy budowaniu tarasu. Zdecydowałam się na taras drewniany, który idealnie pasuje do ogrodu.

Nierówne podłoże

Wiele osób skarży się, że ich ogród jest nierówny – nie da się temu zaradzić w inny sposób jak tylko przekopaniem całe terenu i wyrównaniem go. To jest ten trudny moment, w którym faktycznie zastanawiałam się czy nie zatrudnić firmy, która pomoże mi  i zapewni usługi ogrodnicze, tak żeby mnie odciążyć. Ostatecznie nie zdecydowałam się na takie rozwiązanie, stwierdziłam,  że samodzielna praca da mi więcej satysfakcji. Takie rozwiązanie na pewno jest lepszym pomysłem dla osób, które mogą sobie pozwolić na dłuższą pracę i mają dość siły na samodzielną pracę ogrodniczą.

Comments are closed.