Jak zaaranżować wymarzony ogród skalny, czyli co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go tworzyć?

Jak zaaranżować wymarzony ogród skalny, czyli co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go tworzyć?

Idealnie zagospodarowany ogródek to marzenie wielu osób, jednak, aby go uzyskać, należy bardzo dokładnie zaplanować wybraną przestrzeń, zanim nasadzone zostaną na niej rośliny. Ciekawą opcją, która cieszy się coraz większą popularnością, jest wykonanie profesjonalnego ogrodu skalnego lub ozdobienie jakiegoś zakątka skalniakami. Jak się do tego zabrać i o czym koniecznie trzeba pamiętać podczas tworzenia ogródka skalnego przed domem? Podpowiadamy!

Profesjonalnie  zaplanowana  infrastruktura to podstawa  dobrze  funkcjonującego ogrodu  skalnego

Do stworzenia stylowego i dobrze zagospodarowanego ogródka skalnego najlepiej wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu. Wzniesienia, spady i pagórki różnego rodzaju doskonale się do tego nadają. Jeśli jednak ich w ogrodzie nie mamy, warto wykonać je sztucznie za pomocą nasypów z odpowiedniego rodzaju ziemi. Ogród skalny na nierównym terenie będzie wyglądał o wiele ciekawiej niż na płaskiej powierzchni. Pozwoli to na stworzenie designerskiego skalniaka składającego się z kilku poziomów. Będzie on przyciągał uwagę, a ukształtowanie terenu na różnych poziomach pozwoli nasadzić znacznie więcej ciekawych roślin, co da naprawdę ciekawy efekt wizualny i pozwoli na doskonałe zagospodarowanie wybranego terenu.

ogród skalny

Usługi ogrodnicze w województwie podkarpackim oferuje Pracownia architektury krajobrazu Robimy Ogrody

Oczywiście sama ziemia to za mało, ogród skalny musi, jak sama nazwa wskazuje, składać się ze skał. W zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy zagospodarować, należy wykorzystać odpowiedniej wielkości bloki skalne. W przypadku naprawdę dużego terenu przeznaczonego na skalny ogródek lub chęci uzyskania zniewalającego efektu warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia, takie jak minikoparki lub łomy do podważania i przenoszenia kamieni o różnych wymiarach. Najpierw warto zacząć od większych kamyków i stopniowo układać na sobie coraz mniejsze, tworząc ciekawe kształty, które umożliwią nasadzanie roślin o różnej wielkości oraz o odmiennej posturze. Dzięki temu całość będzie niezwykle oryginalna, a własnoręcznie wykonany ogród skalny na pewno będzie budził zachwyt.

Rozsądnie dobieraj rośliny, które będą zdrowo i pięknie rosły na wybranym stanowisku

Po przygotowaniu odpowiedniej nawierzchni należy przejść do nasadzania roślin. Warto dobrze zastanowić się w tym momencie, jak ogród skalny ma dokładnie się prezentować i rozplanować sobie rozmieszczenie roślin niskich, pnących i wysokich. Po przygotowaniu planu oraz określeniu stanowiska, w którym zlokalizowany jest ogródek skalny, należy zabrać się za kupowanie oraz sadzenie roślin. Idealnie sprawdzą się w takiej sytuacji byliny o różnej wielkości oraz o odmiennym pokroju. Warto przeplatać ze sobą różne rodzaje roślin i tworzyć ciekawe kompozycje i plamy różnych odcieni zieleni oraz różnych kolorów kwiatów. W kwestii nasadzenia roślin warto poradzić się profesjonalistów, którzy znają się na potrzebach różnych odmian krzewów i bylin, i pomogą dobrać Ci odpowiednie gatunki. Dzięki temu twój ogród skalny na pewno będzie świetnie prezentował się przez lata.

Rośliny ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, na którą nie zawsze mamy odpowiednią ilość czasu, lub nasza wiedza o niej jest niewystarczająca. Należy więc wziąć pod wagę, że nie tylko należy odpowiednio dobrać kwiaty do stanowiska oraz zapewnić im odpowiednie podłoże, ale także pamiętać o regularnym zraszaniu i odchwaszczaniu, dbaniu o właściwą wilgotność podłoża oraz dostarczaniu niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu mikroelementów i minerałów. Jeśli zależy Ci na tym, aby rośliny skalne  w Twoim ogrodzie rosły zdrowe i silne oraz żeby zachwycały przepięknymi kolorami liści i kwiatów, to wsparcie profesjonalistów na pewno okaże się nieocenione. Sprawdzone usługi pielęgnowania ogrodów sprawią, że Twój ogród skalny będzie wyglądał naprawdę pięknie.

Comments are closed.