Jakie dekoracje sprawdzą się w ogrodzie?

Jakie dekoracje sprawdzą się w ogrodzie?

Dekorowanie ogrodu może być bardzo przyjemną czynnością, jeśli tylko nie brak nam pomysłów. Posesje wyglądające niczym prosto z okładek poczytnych pism o ogrodnictwie nie są już tak nieosiągalne, jak dawniej. Nauczyliśmy się nadawać nowe życie starym przedmiotom, wykorzystywać słoiki i butelki, przerabiamy palety na efektowne meble, lub umieszczamy w ogrodzie nastrojowe lampiony własnej roboty. Innym rozwiązaniem stają się dekoracje kamienne, dzięki którym nasze ogrody zyskują całkowicie indywidualny charakter.

Jak ożywić przydomowy ogródek?

Możliwości jest nieskończenie wiele. Można wykorzystać wspomniane już wcześniej palety, słoiki, butelki oraz inne sprzęty gospodarstwa domowego, co do których może okazać się, że ich żywot wcale nie dobiegł jeszcze końca. Często nawet nie wiemy, jaki potencjał drzemie w otaczających nas przedmiotach oraz naszych dłoniach, które przeobrażą je w coś niepowtarzalnego. Jednym z całkiem świeżych pomysłów jest wykorzystywanie rzeczy z odzysku. Nadawanie nowego życia starym przedmiotom to coraz bardziej popularny i korzystny trend. Nie nabywamy nowych, całkowicie zbędnych gadżetów, a przy tym uruchamiamy swoją kreatywność. Ciekawą propozycją jest wykonanie kolorowej mozaiki z uzbieranych plastikowych nakrętek. Dekoracja będzie niedroga, a z całą pewnością efektowna.

dekoracje w ogrodzie

Szklane butelki i metalowe puszki można przerobić na unikalne lampy. Na dnie butelki wystarczy wyciąć otwór i zamontować żarówkę, zaś w puszce nawiercamy otwory, które zapewnią interesującą grę cieni dookoła. Wolisz dekoracje bliższe natury? Spróbuj ze ściętych na wiosnę gałęzi zrobić płot, np. dookoła ogródka. Wystarczy kilka grubszych kołków, których końce przed zakopaniem w ziemi dobrze jest opalić nad ogniskiem. Przestrzeń między kołkami przepleć giętkimi witkami, ściętymi np. z leszczyny. Tak powstały płot będzie nie tylko w pełni naturalny, lecz też efektowny. Innym materiałem, będącym blisko natury jest kamień, z którego również można wykrzesać niemały potencjał.

Nowa odsłona starego ogrodu – dekoracje kamienne

Coraz większą popularnością cieszą się dekoracje z kamienia. Najczęściej chodzi głównie o wysypywanie ozdobnych kamieni pod określone rośliny. Okazuje się nawet, że ta praktyka sprzyja ich lepszemu rozwojowi, np. pod rododendron idealne będą kwarcyty zmniejszające odczyn pH gleby, a kwaśna gleba bardzo sprzyja rododendronom. Popularne są również tzw. skalniaki lub oczka wodne, które wykonywane są w coraz bardziej efektowny sposób. Pora jednak wspomnieć o nieco innym rodzaju kamiennych dekoracji, choćby takich jak kamienne napisy, rzeźby lub stylowe bryły w kształcie figur geometrycznych albo eleganckie świeczniki, które możesz postawić na stoliku w ogrodzie, ciesząc się nastrojowym blaskiem świec wieczorową porą. Modne i bardzo nowoczesne dekoracje kamienne proponuje firma Polystone, zajmująca się wytwarzaniem interesujących gadżetów do dekoracji wnętrz i ogrodów, właśnie z kamienia. Kamień ma tę ogromną zaletę, że żadne warunki pogodowe nie są mu straszne – jest odporny na mróz i wilgoć.

dekoracje w ogrodzie

Kamienie są stosowane w ogrodzie jako ciekawa dekoracja już od wielu lat. Dziś jednak stajemy przed wyborem gotowych ozdób, jakiego jeszcze do niedawna nie było. Rozwija się ruch fachowej aranżacji wnętrz i ogrodów, a oznacza to, że pomysłów na interesujące dekoracje będzie przybywać. Nie ma w tym nic złego – każdy pragnie, by jego posesja wyglądała zjawiskowo i niepowtarzalnie. Twoja też może taka być, jeśli tylko zdecydujesz się odpowiednio ją urządzić.

Comments are closed.