Jakie rośliny są dobre na żywopłot

Jakie rośliny są dobre na żywopłot

Żywopłot to wspaniała dekoracja, która zdobi przydomowy ogród. Ponadto jest też praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na ogrodzenie terenu lub jego fragmentu. Zielone ściany osłaniają ogród przed wiatrem, a dodatkowo chronią posesję przed nieproszonymi gośćmi. Żywopłot umożliwia stworzenie małych zakątków na posesji, równocześnie niosąc ze sobą przyjemny klimat, który nadaje przydomowym ogródkom.

Jakie gatunki roślin są dobre na stworzenie żywopłotu?

Nasuwa się pytanie, jakie gatunki roślin nadają się na żywopłot? Do stworzenia żywej ściany można użyć zarówno gatunków iglastych, jak i liściastych. Jest ich jednak naprawdę sporo i wybór odpowiednich roślin stanowi nie lada wyzwanie.

Z gatunków krzewów liściastych, które często wybierane są na żywopłot, można wyróżnić ligustr, bukszpan lub grab. Popularne rośliny iglaste, które używane są do stworzenia żywej ściany, to: tuja, modrzew lub cis. Niektóre osoby decydują się na stworzenie żywopłotu mieszanego, składającego się z kilku odmian krzewów.

Ponadto popularnym rozwiązaniem jest połączenie gatunków roślin iglastych i liściastych, co daje naprawdę ciekawy efekt. Wysokie żywopłoty mają jednak swoje wady. Po pierwsze bardzo wyjaławiają glebę, a ponadto wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego przycinania. Żywopłoty często zaciemniają fragmenty posesji, przez co inne rośliny nie mogą się w pełni rozwijać. 

roślina na żywopłot odgradzająca posesję

Rośliny okrywowe – sposób na niski żywopłot

Ciekawą formą, inną niż tradycyjny, wysoki żywopłot są rośliny okrywowe. Nie stworzą one typowego żywopłotu, ale wspaniale zastępują trawę. Ponadto świetnie sprawdzają się do obsadzania brzegów rabat lub oczek wodnych. Dzięki roślinom okrywowym można stworzyć piękny, kwiecisty, żywy dywan – jest on niezwykle ozdobny i sprawia, że ogródek zyskuje na swoim wyglądzie.

Rośliny okrywowe bardzo szybko rosną i zajmują dość sporą powierzchnię, co z jednej strony jest zaletą, z innej strony wadą. Jeśli odpowiednio się o nie zadba, to można bez problemu posadzić je nawet na niewielkim terenie. Żywe dywany pięknie wyglądają i niezmiernie cieszą oko – zyskały one wielu zwolenników, którzy wybierają rośliny okrywowe, zamiast klasycznych, wysokich żywopłotów. 

Charakterystyka roślin okrywowych – co warto wiedzieć?

Żywe dywany wyglądają wspaniale, a ponadto można nimi odgradzać fragmenty posesji, tworząc małe, zielone zakątki. Rośliny okrywowe bardzo szybko rosną i w krótkim czasie tworzą rozległe, płożące pasma. Wszystko dlatego, że mają one niezwykle dużą siłę wzrostu i nie trzeba czekać wielu lat na pożądany efekt. Dodatkowym atutem jest ich równomierny rozwój, który powoduje, że żywe dywany tworzą harmonijny ład – sprawia on, że wygląd roślin okrywowych jest niezwykle estetyczny i naprawdę robi wrażenie.

Rośliny okrywowe charakteryzuje także wysoka odporność na choroby, jak i na mróz. Ponadto są one długowieczne, a ich sadzonki rozwijają się nawet kilkanaście lat. Ostatnią istotną zaletą roślin okrywowych jest ich szybko tworząca się zwarta i trwała okrywa, która powoduje, że chwasty się nie rozrastają – w przypadku trawy walka z chwastami bywa niezwykle trudna i uciążliwa. 

rośliny na niski żywopłot do ogrodu

Rośliny okrywowe – jakie gatunki są idealne do stworzenia żywopłotu

Jednym z popularniejszych gatunków roślin na żywopłot, który świetnie wkomponuje się na każdej posesji, to Barwinek Pospolity. Tworzy on płożące okrywy o 10-15 cm wysokości, a dodatkowo szczelnie pokrywa glebę. Nie wymaga on dużego nasłonecznienia i świetnie rozwija się na stanowiskach zacienionych. Zaletą Barwinka jest jego płytkie korzenie, które sprawiają, że nie zakłóca on rozwoju innym roślinom.

Ciekawym gatunkiem jest także Dąbrówka Rozłogowa, którą charakteryzuje wspaniały wygląd. Posiada ona niebiesko-fioletowe kwiat, które tworzą kłosowate kwiatostany. Roślina ta jest niezwykłą ozdobą przez cały jej okres wegetacji. Polecana jest do uprawy w pojemnikach i ogródkach skalnych, ale najczęściej Dąbrówką obsadza się kwietniki i przydomowe oczka wodna.

Inną ciekawą odmianą rośliny okrywowej jest Trzmielina Fortune’a. Charakteryzuje ją dość spora wysokość – nawet do pół metra. Jej liście są owalne i nieduże, dzięki czemu jej wygląd jest naprawdę zachwycający. Trzmielina ma ciemnozieloną barwę, z intensywnie kremowymi upstrzeniami, które nabierają w okresie zimowym różowej barwy. Gatunek ten świetnie wkomponuje się w ogródek, a także w przestrzeni miejskiej.

Comments are closed.