Ogród dla większości osób stanowi osobistą oazę. Miejsce, w którym można się zrelaksować i odpocząć. Jednak z racji tego, że każdy ma inny gust, podobnie jak i dom, tak ogród można zaprojektować w różny, czasami zupełnie odmienny sposób. Więcej na temat rodzajów ogrodów i ich układu dowiesz się w tym artykule.
Aby mieć pewność co najbardziej nam się podoba i znaleźć odpowiednią wizję ogrodu, która będzie spełniała nasze oczekiwania i sprawi, że będziemy chcieli spędzać w naszym ogrodzie każdą wolną chwilę, warto pochylić się nad klasyfikacją modnych projektów. Co więcej, o ile to możliwe podczas realizacji zalecane jest skorzystanie z porad profesjonalistów. Dzięki pomocy fachowców właściciel nigdy nie popełni żadnego błędu w swoim zamyśle. Z racji tego, że każdy typ ogrodu jest inny, zacznijmy od podstawowego rozróżnienia, by następnie przejść do nieco bardziej szczegółowego. A więc scharakteryzowania ogrodów takich jak amerykański czy japoński.
Ogród regularny posiada swój specyficzny układ. Taki, który oparty jest na figurach geometrycznych. Na przykład na kwadracie, kole lub prostokącie. Często występujące w nim rzeźby podcięte w specyficzny sposób, a krzewy sadzone są regularnie – najlepiej parami.
Z kolei ogród nieregularny, to przeciwieństwo powyższego. Stwarza wrażenie pewnej przypadkowości, choć płynnie wtapia się w otaczający krajobraz. Najlepiej prezentuje się na terenach nierównych, urozmaiconych i nieregularnych. Ogród miejski zazwyczaj jest niewielki. Z reguły okala go też ogrodzenie, przy którym sadza się różnego rodzaju krzewy. Co więcej, w ogrodzie tego typu dominuje roślinność zimnozielona. W donicach sadza się natomiast tak zwane rośliny jednoroczne. Podmiejskie ogrody w przeciwieństwie do miejskich są już nieco większe. Przy pozostałych aspektach nie ma większych różnic, choć z pewnością kładzie się tu nacisk na roślinność otaczającą samą działkę. Tak, by stanowiła zgraną całość z ogrodem. Wiejski ogród, to już wielokolorowe zestawy kwiatów, owocowych drzew i krzewów, a także zioła i byliny. A więc wszystko to, czego dusza zapragnie.
Ogród japoński idealnie wtapia się w otaczający go krajobraz. Łączy się z domem na tyle, że bardzo często traktuje się go, jako kolejne pomieszczenie domostwa. Co ciekawe, ogród japoński z jednej strony przypomina wszystko, co naturalne i niezamierzone, a z drugiej można odnieść wrażenie, że jest idealnie skomponowany. Z pewnością – dużą jego zaletą jest fakt, że można stworzyć go nawet na małych przestrzeniach.
Ogród amerykański uważany jest za łatwy w utrzymaniu. Być może dlatego, iż charakteryzuje się on przejrzystą, regularną kompozycją. Co ważne, tego rodzaju ogród dzieli się na dwie części – frontową i tą ulokowaną za domem. Pierwsza część ogrodu amerykańskiego to ta od strony ulicy. Można nazwać ją także reprezentatywną, podkreślającą architekturę domu. Tu dominuje oczywiście niska roślinność. Z kolei w części za domem, która przeznaczona jest do wypoczynku – ewentualne drzewa i krzewy sadza się na obrzeżach. Centrum zajmuje natomiast basen, boisko do gry czy patio. Ogród angielski ma układ naturalny. Można by powiedzieć – dość swobodny. Dominują w nim drzewa i krzewy o naturalnym wzroście i pokroju. Choć ten rodzaj ogrodu nie trzyma się sztywnych ram, nie można odmówić mu swoistej estetyki. Poza tym jest to idealne rozwiązanie dla romantyków. Tych, którzy lubią przysiąść w cieniu na ławce otoczonej pachnącymi pnączami róż. Pnące rośliny w angielskich ogrodach porastają wszystko, co tylko możliwe – ściany domu, mur z cegieł, a nawet ewentualne pomieszczenia gospodarcze.