Najpopularniejsze akcesoria do jogi w ogrodzie

Najpopularniejsze akcesoria do jogi w ogrodzie

Joga to filozofia życia, gdyż zasadą tego rodzaju aktywności ludzkiej, jest odkrycie harmonii pomiędzy umysłem człowieka a jego ciałem. Każdy człowiek, który osiąga taką równowagę potrafi lepiej funkcjonować. Codzienne życie jest dla niego łatwiejsze, nie przejmuje się bezwartościowymi rzeczami, do czego współczesny człowiek ma dużą tendencję. Joga zapewnia spokój i pozwala w pełni cieszyć się życiem. Odkrywać jego piękno. W związku z tym jest to dziedzina, która coraz częściej znajduje uznanie w oczach ludzi.

Wiele osób zaczyna przejawiać ogromne zainteresowanie określoną formą aktywności. Ludzie poszukują informacji na jej temat, aż w końcu decydują się pójść w jej kierunku. Przed przystąpieniem do realizacji planu, którym jest rozpoczęcie swojej przygody z jogą, warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne, do których należy bez wątpienia wybór odpowiednich akcesoriów. Jest ich bardzo dużo i prawie każdy z nich jest istotny. Jak nie zagubić się w gąszczu tych przedmiotów? Spróbujemy zatem przybliżyć określony temat w tym artykule.

Dostępne akcesoria do jogi

Akcesoria wykorzystywane do takiej techniki jak joga podzielić można na te, które stanowią podstawę, a więc mogą być wykorzystywane przez początkujące osoby, a także takie które są atrybutem specjalistów w tej dziedzinie. To właśnie rekwizyty wykorzystywane podczas praktykowania jogi, zapewnią odpowiednie korzyści zarówno dla osób początkujących, dojrzałych, będących po różnych urazach, lub mającymi inne fizyczne ograniczenia.

Wymienić tutaj można takie istotne elementy jak: mata (dla wielu osób jedyny niezbędny element przy praktykowaniu jogi), a ponadto klocki, paski, wałki, krzesła, taśmy. Inne przedmioty wykorzystywane tutaj stanowią pewną oprawę, wpływają na zapewnienie większego relaksu i rozluźnienia. Są to poduszki do medytacji, płyty cd z muzyką relaksacyjną, kadzidełka i inne.

Podstawowe akcesoria – maty do jogi

Maty stanowią podstawę do wykonywania ćwiczeń będących w obszarze zainteresowań określonej techniki aktywności człowieka, jaką jest joga. Brak tego przedmiotu nie zapewni możliwości rozpoczęcia swojej przygody z opisywaną w tym artykule działalnością. Mata do jogi jest również jedynym elementem, który niezbędny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą. Czym zatem kierować się przy wyborze odpowiedniej maty do jogi? Ważne jest to, aby zapewniała ona komfort i bezpieczeństwo. Elementy brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniej maty to jej grubość, materiał, długość oraz cena.

mata do jogi

Istnieje taka zasada, że im grubsza jest mata tym komfort jej użytkowania jest większy. Jest ona bezpieczniejsza. Jednakże maty znacznej grubości przyczyniają się do problemu związanego z jej noszeniem i transportem. W tej kwestii to już osoba, która nabywa przedmiot, musi wiedzieć co dla niej w tym zakresie jest ważniejsze. Materiał, z którego została wykonana powinien być trwały i antypoślizgowy. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj kauczuk.

Gdyż spełnia on wymogi dotyczące bezpieczeństwa, wygody, ponadto nie jest szkodliwy dla ciała ćwiczącego, co też jest sprawą bardzo ważną. Mata ma bowiem dłuższy kontakt z ciałem człowieka, a brak certyfikatu, może przyczynić się do ujawnienia się różnych reakcji alergicznych. Przedmiot ten powinien być także dostosowany do wzrostu osoby wykonującej kolejne asany. Ćwiczymy bowiem na macie, a nie na podłodze. Cena jest także istotna. Zwrócić należy uwagę na fakt, że dobre maty to takie, których cena kształtuje się na poziomie 70 zł i więcej.

Akcesoria dla zaawansowanych (klocki, paski, wałki, krzesła i taśmy)

Dalsze zagłębienie się w praktykę jogi wymaga nabycia bardziej zaawansowanego sprzętu. Wymienić tutaj można takie elementy jak klocki, paski, wałki, krzesła oraz taśmy. Co można powiedzieć o każdym z nich? Pierwsze z nich to przedmioty, które przyczynią się do łatwiejszego wykonywania poszczególnych ćwiczeń będących w obszarze zainteresowania jogi. Wyróżnia się tutaj klocki drewniane, piankowe oraz korkowe.

Te wykonane z materiałów piankowego oraz korkowego charakteryzują się dużą lekkością i co za tym idzie łatwością wykorzystania ich. Paski to kolejny element, który jest bardzo pomocny podczas praktykowania tej formy aktywności człowieka. Dokonując wyboru tych elementów należy zwrócić uwagę na ich długość, szerokość, a ponadto tworzywo, z którego przedmiot ten był wykonany. Wałki natomiast to taki element, który zapewni łatwość wykonywania ćwiczeń należących do pozycji relaksacyjnych.

mata joga

Joga Warszawa — zajęcia z jogi

Taśmy natomiast wpływają na napięcie mięśniowe, zwiększają ponadto zakres ruchów. W ten sposób redukują zmęczenie, a także przyczyniają się lepszego obiegu krwi oraz limfy. Wpływają na minimalizację dolegliwości bólowych. Krzesło należy do akcesoriów, które pozwalają na przeprowadzenie całego szeregu wariantów ćwiczeń obecnych w tej dziedzinie aktywności fizycznej.

Akcesoria relaksacyjne

Wymienić tutaj można także szereg przedmiotów, które wzmacniają efekt relaksacji. Poduszki do medytacji zaopatrzone są w łuskę gryki, co powoduje odczucie większego wyciszenia oraz odprężenia. Wyróżnić tutaj można poduszki należące do klasy standard (przypominają okrągłe pufy), zafu (kształt bardziej spłaszczony), poduszki prozdrowotne (dodatkowo wypełnione mieszanką ziołową), a ponadto poduszki relaks na oczy (zapewniają ulgę zmęczonym oczom).

Muzyka relaksacyjna oraz kadzidełka przyczyniają się do efektu większego wyciszenia i zrelaksowania się podczas wykonywania ćwiczeń. Poza wymienionymi elementami istnieją także dodatkowe sprzęty, które pozwolą na uzyskanie pożądanego rezultatu podczas wykonywania kolejnych asan. Są to worki z piaskiem, piłeczki kauczukowe, liny, wałki do masażu i inne.

Comments are closed.