Zimowy ogród to coraz częstszy pomysł właścicieli domów. Pozwala to powiększyć przestrzeń użytkową. Zanim rozpoczniemy budowę musimy zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać. Czy zależy nam na efektownej jadalni, przestrzeni do pracy blisko natury, czy ma to być miejsce do wypoczynku a może oranżeria. W zależności od tego zostaną dobrane materiały potrzebne do budowy. Projekt w większości przypadków musi być wykonany przez specjalistę.
Oprócz naszych oczekiwań musi spełniać wymogi budowlane. Jeśli obiekt ma nie przekraczać 25 m2 wystarczy zgłosić zamiar budowy w starostwie powiatowym. We wniosku określamy rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. W przypadku chęci budowy większego obiektu w urzędzie musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z czterema egzemplarzami projektu. Dokument ten musi zostać sporządzony przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.
Ogród zimowy może stanowić dobudówkę do domu lub może być obiektem wolno stojącym. Skupimy się dziś na pierwszej możliwości. Ogrody zimowe możemy podzielić na ogrzewane i nieogrzewane. Ważnym zadaniem jest określenie funkcji naszego zimowego ogrodu, jeśli mamy możliwość wybrania dowolnej lokalizacji daje to wiele możliwości.
Nasłonecznienie pomieszczenia jest istotne przy różnych funkcjach. Ogród usytuowany od strony południowej jest najdłużej nasłoneczniony również zimą, co przy dodatkowo ogrzewanym pomieszczeniu pozwala na stworzenie oranżerii i hodowaniu nawet tropikalnych roślin. Strona wschodnia nadaje się dla jadalni, salonu czy pracowni. Strona północna jest idealna dla atelier, a zachodnia do wypoczynku. Dobry projekt pozwoli na spełnienie naszych wymagań jak również skomponuje się z bryłą domu tworząc nowoczesna całość.
Fundament to podstawa naszego ogrodu, musi być wytrzymały i spełniać kilka wymogów. Nie może bezpośrednio łączyć się z domem, powinna powstać szczelina dylatacyjna ok. 2 cm wypełniona elastycznym materiałem. Fundament musi posiadać odpowiednią wytrzymałość i izolacyjność. Mając solidny fundament, można przystąpić do dalszych prac budowlanych.
Rozwiązania konstrukcyjne ogrodów zimowych bazują najczęściej na profilach z PVC, aluminium i drewna klejonego. Ściany i stropy przeszklone mają konstrukcję szkieletową, składającą się ze słupów, rygli i kształtowników, szkło musi mieć dużą przejrzystość a jednocześnie wysokie parametry izolacyjności. Zabezpieczy to ogród przed jesiennymi wichurami i naporem śniegu. Dach powinien być nachylony pod odpowiednim kontem, aby śnieg mógł się swobodnie osuwać, należy pamiętać również o zamontowaniu rynien odprowadzających wodę.
Ogród zimowy to marzenie wielu osób. Jeśli ktoś lubi obcować z naturą ma możliwość stworzenia swojej małej oranżerii. Jest to również ciekawe rozwiązanie pozwalające na odpoczynek. Odpowiedni projekt daje możliwość powiększenia salonu i oglądania gwiazd przez przeszklony sufit. Od nas zależy, jaką funkcję będzie spełniał nasz ogród zimowy. Zabudowa tarasu lub balkonu pozwoli na korzystanie z niego również w niepogodę. Zimowy ogród pozwoli stworzyć niebanalny klimat do relaksu lub pracy.
Szukasz pomysłu na projekt swojego tarasu? Skontaktuj się z firmą Verano, którzy są specjalistami w projektowaniu tarasów i balkonów w Warszawie.