Uprawa truskawek – co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Uprawa truskawek – co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Truskawki są bez wątpienia jednymi z najpopularniejszych owoców – niezmiennie są uwielbianą przekąską, deserem czy też częścią ciast bądź dodatkiem do innych dań. I choć dobrze znany jest ich pyszny smak, to nie każdy zna ciekawostki dotyczące ich uprawy, dlatego w tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat uprawy truskawek. Jak przebiega taki proces? Czego używa się do uprawy? Ile to wszystko trwa? Zapraszamy do lektury.

Uprawa truskawek

W przeciwieństwie do wielu owoców znajdujących się na sklepowych półkach, truskawka nie jest owocem egzotycznym, który występuje wyłącznie na niektórych terenach. Rozwija się ona w klimacie umiarkowanym, a nawet chłodniejszych niż umiarkowane, dzięki czemu może być uprawiana na licznych terenach. Co więcej, nie potrzeba do niej skomplikowanych nawozów, co oznacza, że każdy może wyhodować swoje truskawki. Wyrosną one zarówno na polach, jak i w odpowiednio przygotowanym ogródku.

Choć najwięcej naturalnych truskawek można kupić w okolicach czerwca, okresy pojawiania się owoców mogą być różne w zależności od rodzaju truskawek. Niektóre z nich można zbierać już wczesną wiosną. Oprócz tego warto wiedzieć też, że niektóre rodzaje są roślinami pnącymi, a inne nie. Różnią się również wysokością.

Kiedy siać truskawki?

Chcąc zasiać truskawki w swoim ogródku lub w innym, konkretnym terenie, koniecznie zwróć uwagę na to, jaka jest to odmiana. Niektóre z nich powinny być sadzone w okresie jesiennym, a inne można posadzić w lecie. Kiedy już upewnisz się, że truskawki można posadzić, zacznij od wyboru odpowiedniego dla nich miejsca. Jak większość roślin, truskawki również będą potrzebowały światła, a więc wybierz taki fragment ziemi, do którego słońce zagląda regularnie. Należy również pamiętać o tym, aby umieścić truskawki w odpowiednich odstępach – dobrze, żeby wynosiły one około dwudziestu centymetrów.

Ważne jest również, aby posadzić poszczególne sadzonki w rzędach, pomiędzy którymi również musi być odstęp, bo inaczej zbierając truskawki, będziesz część ich deptać. Przygotowując miejsce na posadzenie truskawek, usuń wszelkie chwasty i wykop nieduże dołki na każdą sadzonkę. Sama ziemia musi posiadać odpowiedni kompost czy też obornik. Zwróć uwagę również na to, aby truskawki nie były sadzone obok takich roślin, które wpływają na nie niekorzystnie. Jeśli chodzi o używane nawozy, stosuj tylko tyle, ile jest niezbędne i zwróć uwagę na to, aby dany nawóz był dobrze dopasowany do danej odmiany truskawki.

Dlaczego warto uprawiać truskawki?

Jeśli zastanawiasz się nad posadzeniem w swoim ogrodzie czy na polu jakiegoś rodzaju owoców, ale nie wiesz, na co się zdecydować, truskawka będzie świetnym wyborem z wielu powodów. Po pierwsze, jest to owoc bardzo łatwy do wyhodowania. Potrzebuje dobrze przygotowanej gleby, wody i światła, a więc podstawowych elementów do prawidłowego wzrostu. Po drugie, truskawki to owoce uwielbiane przez większość ludzi, dzięki czemu podarujesz sobie i swoim bliskim pyszne, naturalne owoce zjadane z przyjemnością i zdecydowanie lepsze niż sztuczne słodycze.

Truskawki można jeść bez niczego prosto po zerwaniu ich, ale nie tylko. Można zrobić z nich pyszny dżem i kompot, a oprócz tego wykorzystać je jako dodatek do ciast, lodów, budyniu, a nawet zjeść z twarogiem. Są one nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe, ponieważ zawierają witaminy, węglowodany, magnez oraz wapń, a to tylko niektóre składniki odżywcze znajdujące się w tych owocach.

Comments are closed.